plum retaining wall quantity calculation

A plum concrete retaining wall is a type of wall constructed using a specialized concrete mixture that incorporates aggregate or stones of plum-sized dimensions. This particular concrete blend is frequently employed in construction projects demanding heightened strength and durability. The inclusion of larger aggregate enhances the wall’s capacity to withstand various types of stress, including compression, tension, and shear.

These walls find common application in scenarios where structures must endure substantial loads or forces, such as in retaining walls, dams, or the foundations of large buildings. The specific proportions and composition of the concrete mixture may be adjusted to align with the particular requirements and engineering specifications of each project.

3d plum retaining wall

Retaining wall section

retaining wall section

Given,

wall length = 10000mm

W1 base width = 2000mm

W1 top width = 1600mm

There are three steps of plum retaining wall given in wall section each by offset of 200mm

Height of each wall

w1 = 2000mm

w2 = 2000mm

w3 = 1000mm

Wall concrete mix ratio = 1:1.5:3 (cement : sand) M20

pcc mix ratio = 1:2:4 (cement : sand : aggregate) M15

pcc thickness = 100mm

pcc offset = 100mm

Quantity Calculation

Pcc

Length = 10000mm = 10m

width = 2000+100+100 = 2200mm = 2.2m

pcc thickness = 100mm = 0.1m

wet volume = (10*2.2*0.1) = 2.2m^3

we have to convert wet volume into dry volume by multiplying 1.54

Dry volume = 1.54*2.2 = 3.388m^3

sum of ratios = 1+2+4 = 7

Volume of Materials

volume of cement = (1/7)*3.388 = 0.484m^3

volume of sand = (2/7)*3.388 = 0.968m^3

volume of aggregate = (4/7)*3.388 = 1.936m^3

To calculate weight of cement, we will use mass = density*volume

density of cement = 1440kg/m^3

weight of cement = 1440*0.484 = 696.96 Kg

To buy the cement in market we have to buy in bags

1 bag of cement = 50 Kg

No. of cement bags required = 696.96/50 = 13.93 ~ 14 bags

In the market, we can buy sand and aggregate in cft unit, To convert m^3 to we have to multiply by 35.32

volume of sand = 0.968*35.32 = 34.2 cft

volume of aggregate = 1.936*35.32 = 68.4 cft

Material Quantity in Retaining Wall

firstly, we will calculate the slope of plum wall –

W1 slope = (2000-1600)/(2000) = 1:5 (H:V)

since, the given retaining wall is three steps i.e., W1, W2 & W3, we have to calculate the volume of wall separately.

W1

base width = 2000mm = 2m

top width = 1600mm = 1.6m

height = 2000mm = 2m

Volume of W1 = 0.5(2+1.6)*2*10 = 36m^3

W2

base width = 1.6 – 0.2 = 1.4m

top width = 1.4 – 0.4 = 1m

height = 2000mm = 2m

Volume of W2 = 0.5(1.4+1)*2*10 = 24m^3

W3 –

base width = 1 – 0.2 = 0.8m

top width = 0.8 – 0.2 = 0.6m

height = 1000mm = 1m

Volume of W2 = 0.5(0.8+0.6)*2*10 = 14m^3

Total Volume of Wall = W1+W2+W3 = 36+24+14 = 74m^3

In cocrete plum wall 40% of boulder and 60% of concrete is used.

Volume of boulders = 0.4*74 = 29.6m^3

Volume of Concrete = 0.6*74 = 44.4m^3

Dry volume = 1.54*44.4 = 68.376m^3

sum of ratio = 1+1.5+3 = 5.5

Cement volume = (1/5.5)*68.376 = 12.432m^3

Sand volume = (1.5/5.5)*68.376 = 18.648m^3

Aggregate volume = (3/5.5)*68.376 = 37.296m^3

No. of cement bags required = 12.432*(1440/50) = 358 bags

Sand Quantity Required = 18.648*35.32 = 658.65cft

Aggregate Quantity Required = 37.296*35.32 = 1317.295cft

Quantity Table

Sl. No.ParticularsCement (bags)Sand (cft)Aggregate (cft)Boulders (m^3)
1.PCC1434.268.4
2.Retaining Wall358658.651317.29529.6
Total372692.851385.69529.6

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top